Taxikáři mají škodnou

Firmy jako Rychlá rota nebo Drink&Drive vozí lidi neoprávněně, tvrdí taxikáři.

Brněnští taxikáři se bouří proti konkurenci, kterou pro ně představují takzvané „asistenční služby“. Firmy, které převezou podroušeného člověka domů z restaurace jeho vlastním autem, jezdí za stejné nebo nižší ceny než taxíky.

Jejich řidiči se s tím nechtějí smířit. A nyní navíc tvrdí, že asistenční agentury jim „fušují do řemesla“ úplně – na požádání údajně převezou kohokoliv služebním autem. A na takovou činnost jim chybí potřebná oprávnění.

Brněnští řidiči taxislužby už se kvůli tomu obrátili na živnostenský úřad a podali trestní oznámení na policii. „Dle našeho právníka jde o nedovolené podnikání,“ uvedl jeden z taxikářů Emanuel Doubek.

Do sporu už se vložilo i ministerstvo dopravy. To rozhodlo, že odvoz aut s jejich majiteli budou moci firmy provozovat jako koncesovanou živnost. Musejí si proto dodělat potřebné zkoušky. Ty dnes v Brně nemá žádná z firem, které taxikáři kritizují. Vyplývá to z údajů uvedených v obchodním rejstříku.

„My si nyní koncesovanou živnost zařizujeme,“ uvedl majitel společnosti Drink&Drive Lukáš Pokorný s tím, že kontrolu živnostenského úřadu už mají za sebou. Tvrdí, že převoz osob bez jejich auta firma nikdy neprovozovala a ani se na to nechystá. „Jedinou výjimkou může být, že klienta popovezeme pár set metrů k jeho zaparkovanému autu, které po tom odvážíme pryč. Pokud někdo vozí lidi bez auta a bez koncese, tak je to problém,“ doplnil Pokorný.

Tuto službu na internetu z brněnských agentur výslovně inzeruje jen firma Rychlá rota. „Nabízíme přepravu vás i vašich přátel za ceny, kterým klasické taxi obvykle nemůže konkurovat,“ píše se na internetových stránkách společnosti. Zároveň je na nich upozornění, že se nejedná o běžnou taxislužbu a „objednávku je vždy nutné provést předem telefonicky“.

Právě objednávka a placení je to, co odlišuje taxikáře od dopravních firem. Ty totiž nesmějí na rozdíl od řidičů taxíků inkasovat jízdné hotově, a odvoz opilce z hospody by tak musely účtovat fakturou. „Tahle podmínka je jen obtížně splnitelná,“ připustil ředitel ministerského odboru dopravy Jiří Nálevka.

 

zdroj: MF DNES – Brno
19.3.2007

Call Now Button