O úplňku mají opilci klid, tvrdí muž, který je vozí.

Lukáš Pokorný z Brna už čtyři roky jezdí pro řidiče, kteří se „zapomněli“ u sklenky a potřebují s autem odvézt domů. Za tu dobu zažil mnoho kuriózních příhod.

„Jednou si nás zavolal stálý klient s tím, ať pro něj přijedeme na Máchovo jezero. Na cestách jsme tak strávili skoro celý večer a noc.“ vzpomíná Pokorný.

Měl tu čest odvážet i takové celebrity jako herce Tomáše Matonohu nebo spisovatelku Halinu Pawlowskou. Služeb jeho firmy ale nevyužívají pouze podivíni nebo hvězdy. Typickým zákazníkem, který si zavolá bezpečný odvoz auta i sebe v alkoholovém opojení, představují hosté restaurací a nočních klubů. „Věkově patří do skupiny 25 až 50 let a už pracují. Často třeba odvážíme jejich služební auta,“ vysvětluje Pokorný.

Klienty podle něj bývají i děti z bohatých rodin. „Z frajeřiny zkouší řídit pod vlivem, ale když je chytne policie, rodiče to sice vyžehlí, jenže oni mají strach znovu riskovat a radši zavolají nás,“ říká Lukáš Pokorný.

Vozový park jeho zákazníků je podle Pokorného velmi pestrý. „Nedávno to byl například poslední model Lexusu. Taky jsme vezli Porsche Carrera, odvážíme i drahé mercedesy. Mí řidiči ale jeli už i s žigulíkem, dacií nebo Fiatem 600,“ líčí Pokorný.

S pravidelným nárůstem poptávky se setkává v době plesové sezony. Dlouhodobější nárůst pak zaznamenal po zavedení bodového systému. Jinak je ale jeho byznys závislý na náladách lidí.

„Hraje tu roli takové množství faktorů, že by se skoro dalo říct, že zájem se neřídí žádnými pravidly. Tedy s jednou výjimkou – za ty čtyři roky jsem vypozoroval, že o úplňcích lidi prostě v hospodách nepijou. A my nejezdíme,“ tvrdí Pokorný.

Bezpečný odvoz si lidé mohou zavolat odkudkoli a kamkoli. „Zatím nejdál jsme ale byli na tom již zmíněném Mácháči,“ směje se Pokorný.

 

zdroj: MF DNES, Brno
15.1.2007

Call Now Button